wtorek, 17 marca 2015

A więc zaczynamy


Niektórzy ludzie wiedzą co zrobić lub co powiedzieć w każdej sytuacji. Oni zawsze potrafią rozpocząć dialog i nie mają problemu z jego kontynuowaniem. Z takimi ludźmi przyjemnie się rozmawia i chętnie przebywa się w ich towarzystwie.

Wiele osób dorosłych, które są teraz bardzo towarzyskie, było równie towarzyskie w okresie swojej młodości. Osoby te zazwyczaj miały wielu przyjaciół oraz z łatwością dopasowywały się do każdej grupy dzieci czy to w szkole, czy to na podwórku.

Niestety, nie każde dziecko czuje się komfortowo, w sytuacjach wymagających kontaktu z innymi ludźmi. Dla wielu dzieci rozmowa czy zabawa z innymi dziećmi jest trudnym doświadczeniem. Dla tych osób trudne jest też zawieranie przyjaźni.

Dla dla kogo jest ta książka?


Ta książka jest dla rodziców i opiekunów dzieci, które mają problemy w kontaktach z innymi. Jeśli chcesz wiedzieć, czy ta książka może okazać się pomocna dla Ciebie, zastanów się na poniższymi pytaniami.

  • Czy Twoje dziecko z trudem uczestniczy w dialogu?
  • Czy Twoje dziecko jest onieśmielone w towarzystwie innych dzieci?
  • Czy Twoje dziecko nalega w rozmowie z rówieśnikami, aby rozmawiać o rzeczach, którymi inne dzieci nie są zainteresowane?
  • Czy Twoje dziecko lubi bawić się tylko określonymi zabawkami, lub tylko w wybrany przez siebie sposób i stroni od poznawania nowych rzeczy?
  • Czy Twoje dziecko robi się smutne, kiedy zmianie ulega to do czego jest przyzwyczajone?

Jeśli odpowiedziałaś "tak" na jakieś pytanie to znaczy, że ta książka może Ci pomóc. Pomysły przestawione w tej książce będą przydatne dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Niektóre z tych dzieci mogą mieć diagnozę Zespołu Aspergera (AS, ang. Asperger Syndrome), Autyzmu Wysoko Funkcjonującego (HFA, ang. High-Functioning Autism) lub zaburzeń w sferze niewerbalnej (NLD, ang. Nonverbal Learning Disorder). Inne dzieci mogą nie mieć postawionej żadnej diagnozy. Większość z tych dzieci potrafi sprawnie rozmawiać i wydają się bardzo bystre. Niemniej jednak, wszystkie z nich mają problemy z tym jak należy prawidłowo zachować się lub co powiedzieć w sytuacjach społecznych.

O czym jest ta książka?

Książka "Sztuka dialogu" prezentuje kilka użytecznych wskazówek, które mogą być wykorzystana, aby pomóc Twojemu dziecku radzić sobie w sytuacja społecznych. Dzięki tym wskazówkom Twoje dziecko będzie też łatwiej rozmawiać z rówieśnikami i zawierać z nimi przyjaźnie. Niemniej ważne jest też to, że książka pomoże też Tobie ucząc Ciebie jak należy rozmawiać z dzieckiem. Ta książka nie jest podręcznikiem do nauki różnych umiejętności. Nie będziemy tutaj też starali się poznać i zapamiętać jak największej ilości faktów. Ta książka jest poświęcona temu, aby pokazać jak Twoje dziecko może uczyć się poprzez zabawę i budować swoje kompetencje społeczne podczas każdego kontaktu z Tobą.

Ta książka jest podzielona na dwie części:
Rozdziały 1 - 9: Ty i Twoje dziecko.
Pierwsze rozdziały tej książki koncentrują się wokół pierwszych poważnych dialogów, które będzie Twoje dziecko prowadzić - dialogów z Tobą. Nauczysz się jak pomóc Twojemu dziecku wyczuć odpowiedni moment na wypowiedzenie swojej kwestii i jak pomóc mu czekać aż Ty skończysz swoją wypowiedź. Nauczysz swoje dziecko rozumienia, że w dialogu nie posługujemy się wyłącznie słowami - duże znaczenia ma wyraz twarzy i mowa ciała. W tym rozdziale znajdziesz informacje jak pomóc swojemu dziecku opowiadać wspaniałe historie i wykorzystywać pomysłowość w zabawach.

Rozdziały 10 - 13: Ty, Twoje dziecko i pierwszy przyjaciel Twojego dziecka.
Ostatnie rozdziały tej książki poświęcone są temu, aby pomóc Twojemu dziecku zdobywać przyjaciół. Nauczysz się jak możesz wesprzeć swoje dziecko, aby potrafiło z łatwością bawić się z rówieśnikami i z równą łatwością zawierało przyjaźnie.

Jakich rezultatów możesz się spodziewać?

Już od pierwszego rozdziału będziesz poznawać łatwe do zastosowania metody wspierania Twojego dziecka w sytuacjach społecznych. W miarę jak będziesz używać coraz większej ilości technik opisanych w tej książce będziesz zauważać jak zmieniają się Twoje relacje z dzieckiem. Twoje rozmowy przestaną być takie jednostronne, Twoje dziecko częściej będzie się chciało dzielić swoimi własnymi przemyśleniami. Z Twoją drobną pomocą Twoje dziecko nauczy się, że zabawa z innymi może dostarczać mnóstwa przyjemności.

Wykorzystując rady zawarte w tej książce miej cały czas na uwadze, że osobowość Twojego dziecka jest różna od Twojej, może mieć ono inny niż Ty preferowane sposoby na naukę i inaczej postrzegać świat. Pamiętaj także, nawet jeśli Twoje dziecko stanie się bardzo towarzyskie to i tak będą takie chwile, kiedy będzie chciało pobyć zupełnie samo - i nie ma w tym nic złego.





1 komentarz:

  1. Dzień dobry, czy ta książka jest dostępna w języku polskim? Czy Pani zajęła się jej przetłumaczeniem?

    OdpowiedzUsuń